- Colour: red
- Durable polypropylene covers
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Metal edges for long lasting use
- 50mm spine holds up to 350 sheets of 80gsm paper
- A4 lever arch file
- Patented No.1 filing mechanism with outstanding locking force
- Pack of 10
<
>
Esselte 50mm Lever Arch File Polypropylene A4 Red (Pack of 10) 624072
Call for Availability
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSCĀ® Mix, 90% Recyclable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Red |
| Dimensions | 318x52x287mm |
| Capacity | 350 sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Polypropylene |
| Orientation | Portrait |
| Reinforced Edges | Yes |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Slotted Cover | Yes |
| Spine Width | 50mm Spine |
| Warranty | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 430g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Esselte lever arch file features a 50mm spine, which can hold up to 350 sheets of 80gsm A4 paper. The file also features durable polypropylene covers, a metal thumb hole for easy retrieval from a shelf and metal edges for long lasting use. This pack contains 10 red lever arch files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
