- SPECIFICATION: Genuine Xerox Part: 106R02248
- RELIABLE: Compatible toners may risk breakdown, poor colours and reduced page yields. Print with Genuine Xerox Toners for spot-on results, vibrant colours and sharp edges.
- OPTIMAL: Original Xerox cartridges made by Xerox for Phaser™ 6600, WorkCentre™ 6605 printers and work straight out of the box. Your printer reads the chip, you press 'Start' and it starts working.
- HIGH PERFORMANCE: Xerox Genuine cartridges are made for Xerox printers to work at their best. Independent testing proved Genuine Xerox Supplies to be more reliable and deliver up to 27% higher page yields than non-genuine alternatives.
- STATE OF THE ART: Made in factories conforming to some of the most stringent international health, safety and sustainability standards.
<
>
Xerox Black Standard Capacity Toner Cartridge 3k pages for 6600 WC6605 - 106R02248
Call for Availability
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Compatibility | Phaser 6600\nWorkCentre 6605 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Netherlands |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 230 g |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19798 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
