- White Pocket Envelope
- 229 x 162mm (C5)
- Sealing Type: Self Seal
- 90gsm
<
>
ValueX Everyday Envelopes C5 White Pocket Window Self Seal 90gsm 229x162mm (Pack 500) - FL3084
Product Code: 40079BL
Product Unit: Each
185 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST11634 Stock Available
-
Product Code: TX89209Call for Availability
-
Product Code: SH02272Call for Availability
-
Product Code: GL52211Call for Availability
-
Product Code: BC10002188 Stock Available
-
Post-it Index Flags Repositionable Sign Here 25x43mm Red Text On Yellow (Pack 50) 680-9 - 7000144931Product Code: 32729TT1 Stock Available
-
Product Code: CONTPAP124 Stock Available
-
Product Code: A4EXP80Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 229x162mm |
| Closure | Self Seal |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 90gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Window Size | 45x90mm |
| Window Position | 60mm Up, 20mm From Left |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
All the sizes you will ever need are covered in this vast array of envelope products, not only that but numerous substrates and sealing possibilities give unbounded options for your everyday envelope requirements.
Alternative Products
-
Product Code: WX3406Call for Availability
-
Product Code: FS652516Call for Availability
-
Product Code: FS940411Call for Availability
-
Product Code: FS940406Call for Availability
-
Product Code: FSM90017Call for Availability
-
Product Code: BLK93003Call for Availability
-
Product Code: KF02718Call for Availability
-
Product Code: KF07559Call for Availability
-
Product Code: KF71463Call for Availability
-
Product Code: KF3406Call for Availability