- Striking mesh back, airmesh seat design
- Single lever rock and lock mechanism
- Flip back arms for closer at desk work
- Lumbar support pressure pad
- Tension controlled tilt
- Pyramid base
- Generous airmesh headrest
- Silver accented armature styling
- Padded armrests
<
>
Saturn Executive Chair with Mesh Back Black - EX000241
33 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Black |
| Back Type | High |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 730mm |
| Dimensions | 620x640x1180-1280mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | Integral |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Style | Executive Chairs |
| Seat Height | 460-560mm |
| Seat Depth | 470mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 480mm |
| Weight | 13kg |
| With Arms | Folding Arms |
Product Information
| Brand | Saturn |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
