- Original HP Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Magenta (1,500 pages)
- Count on consistent and impressive printing results—from first page to last. Print everyday documents, reports, marketing materials and more with Original HP Toner Cartridges.
- Print with the speed and quality your Samsung printer or MFP was built to deliver. Original HP Toner Cartridges are engineered to perform smoothly with your Samsung printer or MFP. Get consistent, professional quality, and avoid reprints.
- At every step of the design, supply chain, and production process for Original HP office cartridges, security is built-in with tamper-resistant chips, firmware and packaging.[3]
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
- Depend on Original HP Toner Cartridges designed specifically for your Samsung
- printer.
- What's in the box: Toner cartridge
<
>
Samsung CLTM506S Magenta Toner Cartridge 1.5K pages - SU314A
Call for Availability
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | CLP-680ND, 680DW / CLX-6260ND, 6260FD, 6260FR, 6260FW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 1500 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | HP CLT-M506S |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 128 mm |
| Depth | 358 mm |
| Height | 112 mm |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Box contents | Toner cartridge |
Product Information
| Brand | Samsung |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
