- Supplied in a pack of 25
- Extra strong colour coded steel runners allow heavy loads
- 50mm capacity holds up to 500 sheets
- Extra strong suspension files for durable filing
- Printable tabs make labelling easy
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Colour: Green
<
>
Rexel Crystalfile Extra Suspension File 50mm Green (Pack of 25) 3000112
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: SV43330Call for Availability
-
Product Code: TX510365 Stock Available
-
Product Code: SV4086082 Stock Available
-
Product Code: FS296646Call for Availability
-
Product Code: FS296905Call for Availability
-
Product Code: FS296638Call for Availability
-
Product Code: BC10002168 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 50mm |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 240x387mm |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | Extra Capacity Files |
| Grammage | 300 Micron |
| Material | Polypropylene |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Runner Width | 387mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
These Crystalfile Extra foolscap suspension files have a 50mm capacity with the ability to hold up to 500 sheets of 80gsm paper. Made from high quality polypropylene, which is five times stronger than manilla, the smart satin surface wipes clean and keeps contents safe and secure. Supplied complete with tabs and printable inserts, the files also have matching coloured runners, ideal for colour coded filing systems. This pack contains 25 green files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
