- Colour: Green
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Printable tabs make labelling easy
- 30mm capacity holds up to 300 sheets
- Extra strong colour coded steel runners allow heavy loads
- Extra strong suspension files for durable filing
- Supplied in a pack of 25
<
>
Rexel Crystalfile Extra 30mm Suspension File Green (Pack of 25) 70631
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: FS330151Call for Availability
-
Product Code: FS296646Call for Availability
-
Product Code: HT101BK12 Stock Available
-
Product Code: FS29748XCall for Availability
-
Product Code: HTCP200Call for Availability
-
Post-it Index Flags Repositionable Sign Here 25x43mm Red Text On Yellow (Pack 50) 680-9 - 7000144931Product Code: 32729TT1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 30mm |
| Form | Extra Capacity Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 240x387mm |
| Grammage | 300 Micron |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Polypropylene |
| Runner Width | 387mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
The Crystalfile Extra File has a tough polypropylene construction, which is designed to last up to 5 times longer than a standard manilla file. The extra wide 30mm capacity means that the folder can take up to 300 sheets of 80gsm paper. This pack contains 25 green foolscap files.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
