- Original HP 920XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 920 ink cartridges work with: HP OfficeJet 7500A
- 1 Yellow (~700 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Designed for home office users who need to produce business-quality colour for less.
- Depend on Original HP 920XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- 1 Cartridge
<
>
HP 920XL Yellow High Yield Ink Cartridge 8ml for HP OfficeJet 6000/6500/7000/7500 - CD974AE
6 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Compatibility | HP 920 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 700 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | China, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Printing material shelf life | 1.5 year(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Width | 107 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 107 x 24 x 115 mm |
| Media sheets per package | 20 sheets |
| Package width | 107 mm |
| Package depth | 24 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Size (imperial) | 10.7 cm (4.21") |
| Empty weight | 10 g |
| Print cartridge volume (metric) | 6 ml |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 3360 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 56 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 200.3 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 106.9 x 23.9 x 115.1 mm (4.21 x 0.94 x 4.53") |
| Package weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
