- Original HP 78A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~2,100 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for small businesses and home office users who have limited budgets, space and IT support, and who want to print everyday business documents easily.
- Depend on Original HP 78A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
<
>
HP 78A Original LaserJet Toner Cartridge Black CE278A
1 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TX89209Call for Availability
-
Product Code: TX510365 Stock Available
-
Product Code: FS296360Call for Availability
-
Product Code: HTCP200Call for Availability
-
Product Code: BC10002188 Stock Available
-
Product Code: BC10001217 Stock Available
-
Product Code: 3M3170839 Stock Available
-
Post-it Index Flags Repositionable Sign Here 25x43mm Red Text On Yellow (Pack 50) 680-9 - 7000144931Product Code: 32729TT1 Stock Available
-
Product Code: R21233AXCall for Availability
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 78 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 2100 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Total amount of recycled materials used for making | 27% |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 375 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 580 g |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 790 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.7 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 168 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 168 pc(s) |
| Pallet gross weight | 153.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 153.2 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420588702 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | 1 Cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
