- Original HP 17A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 17 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M102, M130
- 1 Black (~1,600 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for printing professional-quality documents and helping ensure consistent results with anti-fraud technology.
- Depend on Original HP 17A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 17A Original LaserJet Toner Cartridge Black CF217A
143 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: XEROXPCall for Availability
-
Product Code: SS708Call for Availability
-
Product Code: ES450187 Stock Available
-
Product Code: ES4501710 Stock Available
-
Product Code: ES45013Call for Availability
-
Product Code: ES4501030 Stock Available
-
Product Code: ES4091819 Stock Available
-
Product Code: ES4091350 Stock Available
-
Product Code: ES409102 Stock Available
-
Product Code: GH48606 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 17 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1600 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF217A |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Home, Home office |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Width | 358 mm |
| Depth | 108 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 270 g |
| Package width | 358 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 490 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.1 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 22 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 208 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 208 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 154 pc(s) |
| Pallet gross weight | 121.4 kg |
| Pallet weight (EU) | 95.2 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894797407 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
