- Twin wheels for easy mobility
- Includes lid to protect contents from weather or dust
- Maximum load: 35kg
- Versatile truck for carrying heavy files and boxes
- Folds into flat-pack carry form and unfolds in seconds
- Holds foolscap lever arch and box files
<
>
GPC Grey and Red Large Folding Box Truck with Lid GI042Y
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: RX0485637 Stock Available
-
Product Code: RX060252 Stock Available
-
Product Code: DB29010122 Stock Available
-
Product Code: KF10502Call for Availability
-
Product Code: KF10500Call for Availability
-
Product Code: KF01351Call for Availability
-
Product Code: KF20001Call for Availability
-
Product Code: KF32001Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | Grey/Red |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 475x480x123mm |
| Maximum Load | 35kg |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 4.4kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | GPC |
| Type | Trolleys |
Description
This GPC Large Folding Box Truck can carry up to 35kg of foolscap-size lever arch files and box files. The clever design folds into a flat handheld carry format in seconds and unfolds just as quickly for immediate use. It comes with a lid to protect fragile documents from wet weather or dust during transit.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
