- Tough metal double wire construction to minimise flexing
- Suitable for GBC WireBind binding machines
- Pages will lie flat and rotate 360 degrees
- Capacity: 8mm
- Flexible: ideal for both square or round 3:1 pitch hole options
- Binds up to 70 A4 sheets
- Pages are permanently bound and tamper-proof
- Colour: White
- Pack of 100 binding wires
<
>
GBC WireBind 8mm A4 Binding Wires White (Pack of 100) RG810570
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: GB220951 Stock Available
-
Product Code: FS423598Call for Availability
-
Product Code: FS918540Call for Availability
-
Product Code: FS924231Call for Availability
-
Product Code: FS903881Call for Availability
-
Product Code: PP0002248 Stock Available
-
Product Code: SKU-229798Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| Document Size | A4 |
| Dimensions | 324x202x86mm |
| Diameter/Spine Width | 8mm |
| Country of Origin | Portugal |
| Material | Metal |
| Max Capacity | 70 Sheets |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Weight | 734g |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
Create stylish, bound documents and reports with this pack of flexible and robust 8mm GBC binding wires. Made from tough metal to create a double wire construction, these binding wires allow 360 degree rotation of pages and enable them to lie flat for photocopying and note taking. Compatible with GBC WireBind binding machines, these A4 combs are capable of binding up to 70 sheets. This pack contains 100 white binding wires.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
