People who bought this also bought
-
Product Code: KF05609Call for Availability
-
Product Code: KF24011Call for Availability
-
Product Code: AVL75512 Stock Available
-
Product Code: 35683FECall for Availability
-
Product Code: 6071711 Stock Available
-
Post-it Index Flags Repositionable Sign Here 25x43mm Red Text On Yellow (Pack 50) 680-9 - 7000144931Product Code: 32729TT1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White/Grey |
| Country of Origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 450x280x80mm |
| Dimensions | 450x80x280mm |
| Duty Cycle | Low Volume Use |
| Electric Or Manual | Manual |
| Binding Capacity | Up To 150 Sheets |
| Chip Tray | Yes |
| Max. Comb Diameter | 18mm Combs |
| Punch Capacity | 15 Sheets |
| Ideal For | Home Office |
| Manufacturer | Fellowes |
| Warranty | 2 Year Guarantee |
| Weight | 5.1kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
Description
Working with ease to securely fasten your documents, the Fellowes Star Manual Comb Binder is perfect for giving your documents a professional edge. Binding your loose sheets together with a plastic comb, you can create high quality reports, projects and a range of other documents without difficulty. Featuring a mechanism that allows you to bind with ease, the machine is perfect for a range of different users and needs.
The sleek ergonomic design ensures that usage is efficient and easy, saving you both time and effort.
