Product Details
General Information
| Colour | Black/Grey |
| Weight | 16.5kg |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Thermal Overload Protecton | Yes |
| Thermal Overload Indicator | Yes |
| Sheets Per Pass | 17 |
| Security Level | P-4 |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Run Time | 25 Minutes On/40 Minutes Off |
| WEEE Compliant | Yes |
| Warranty | 2 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Throat Capacity | 18 Sheets |
| Throat Width | 230mm |
| CD Shredding | Yes |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Particle Size | 4x38mm |
| Noise Levels | 65-70 DbA |
| Manufacturer | Fellowes |
| Dimensions | 440x290x640mm |
| Jam Indicator | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 290x440x640mm |
| Bin Capacity | 34 Litre Bin |
| Bin Style | Pull out |
| Anti-Jam Technology | 100% Jam Proof |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Average Shred Speed/mpm | 3.6 |
| Average Shred Speed | 3.6 mpm |
| Advanced Safety | SafeSense® |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Shredder |
Description
"We like this shredder because it has features you'd expect on a much larger machine packed into the perfect size for a modern office!"
SafeSense™ automatically stops the shredder when the throat area is touched
SilentShred™ minimises disruption in shared workspaces
100% Jam Proof System prevents the machine from jamming and self-corrects when paper is not fed in properly
Conforms to DIN level P-4
* Using 70gsm weight paper
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
