- Up to 20 sheet shred capacity *
- 5.8mm strip cut
- 4.8m/min speed
- 240mm throat width
- 60 litre waste bin
- Thermal overload protection
- Jam indicator
- Auto stop on paper jam
- Bin full indicator
- Castors
<
>
Fellowes Powershred 225I Strip-Cut Shredder 4623101
Call for Availability
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black/Grey |
| CD Shredding | Yes |
| Cut Type | Strip Cut |
| Country of Origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 435x450.9x781.1mm |
| Jam Indicator | Yes |
| Dimensions | 451x435x781mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Number of Users | 3-5 |
| Noise Levels | 65-70 DbA |
| Particle Size | 4x38mm |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Advanced Safety | SafeSense® |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Average Shred Speed | 4.8 mpm |
| Average Shred Speed/mpm | 4.8 |
| Anti-Jam Technology | 100% Jam Proof |
| Bin Style | Pull out |
| Bin Capacity | 60 Litres |
| Throat Width | 240mm |
| Throat Capacity | 24 Sheets |
| Warranty | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| WEEE Compliant | Yes |
| Run Time | Continuous |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Security Level | P-4 |
| Sheets Per Pass | 24 |
| Thermal Overload Indicator | Yes |
| Thermal Overload Protecton | Yes |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Weight | 34.93kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Shredder |
Description
100% Jam-Proof technology, SafeSense technology, accepts CDs/credit cards/staples & paper clips, SilentShred technology, separate throat for CDs, separate waste compartment for CD's, 70dB, auto start/stop & reverse, continuous shred cycle, safety cut-out on bin removal, thermal overload indicator, door open indicator
Conforms to DIN level P-2
* Using 70gsm weight paper
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
