- Up to 18 sheet shred capacity *
- 5.8mm strip cut
- 4.8m/min speed
- 230mm throat width
- 53 litre waste bin
- Thermal overload protection
- Jam indicator
- Auto stop on paper jam
- Bin full indicator
- Castors
<
>
Fellowes Powershred 125i Strip-Cut Shredder 4613101
Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | Black/Silver |
| CD Shredding | Yes |
| Cut Type | Strip Cut |
| Country of Origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 535x286x735mm |
| Jam Indicator | Yes |
| Dimensions | 533x286x735mm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Particle Size | 5.8mm |
| Number of Users | 3 to 5 |
| Noise Levels | 70-75 DbA |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Advanced Safety | SafeSense® |
| Average Shred Speed | 4.8 mpm |
| Average Shred Speed/mpm | 4.8 |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Anti-Jam Technology | 100% Jam Proof |
| Bin Style | Pull out |
| Bin Capacity | 53 Litre Bin |
| Throat Width | 230mm |
| Throat Capacity | 18 Sheets |
| WEEE Compliant | Yes |
| Warranty | 2 Year Machine / 20 Year Cutter |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Run Time | 45 Minutes |
| Security Level | P-2 |
| Sheets Per Pass | 18 |
| Thermal Overload Indicator | Yes |
| Thermal Overload Protecton | Yes |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Weight | 29kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Shredder |
Description
100% Jam-Proof technology, SafeSense technology, accepts CDs/credit cards/staples & paper clips, SilentShred technology, separate flap for CDs, separate waste compartment for CD's, 70dB, auto start/stop & reverse, 45 minutes run time, safety cut-out on bin removal, thermal overload indicator, door open indicator
Conforms to DIN level P-2
* Using 70gsm weight paper
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
