Product Details
General Information
| Colour | Black |
| CD Shredding | Yes |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Auto Start/Stop | Electronic |
| Bin Capacity | 60 Litre Bin |
| Bin Style | Pull-out |
| Manufacturer | Fellowes |
| Jam Indicator | Yes |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Security Level | P-5 |
| Particle Size | 2x12mm |
| Run Time | Continuous |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Throat Capacity | 14 Sheets (70gsm) |
| Throat Width | 240mm |
| Warranty | 3 Year Machine / 7 Year Cutter |
| Weight | 40.82kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Shredder |
Description
Claim a £100 Cashback with this product until 30th April 2026
Terms & Conditions apply, to claim please register online here.
100% Jam-Proof technology, SafeSense technology, shreds staples, paper clips, credit cards and CDs, SilentShred technology, continuous duty motor for non-stop shredding
Conforms to DIN level P-5 / O-1 / T-5
* Using 70gsm weight paper
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
