- Made from premium quality 315gsm manilla
- Probate wallets with extra capacity
- High capacity 75mm gusset
- Full depth flap to help keep documents secure
- Holds up to 400 sheets
- Perfect for legal, professional and financial services users
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Size: foolscap
- Colour: green
- Pack of 25
<
>
Exacompta Guildhall Probate Document Wallet 315gsm Green (Pack of 25) PRW2-GRN
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: 66725SCCall for Availability
-
Product Code: FS464335Call for Availability
-
Product Code: FS330925Call for Availability
-
Product Code: FS297471Call for Availability
-
Product Code: FS297331Call for Availability
-
Product Code: FS296646Call for Availability
-
Product Code: FS296735Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 250x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 75mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 315gsm manilla |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Style | Legal Wallet |
| Weight | 70g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
This Exacompta Guildhall probate wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a high capacity 75mm gusset, and a full depth flap to help keep important legal documents secure. Each wallet can hold up to 400 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 green probate wallets, ideal for colour coordinated filing.
