- Pack of 50
- Colour: green
- Size: foolscap
- Perfect for legal, professional and financial services users
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Full flap provides additional security for contents
- 35mm gusset holds up to 350 sheets
- Full flap pocket wallet suitable for filing documents
- Premium quality 315gsm manilla
<
>
Exacompta Guildhall Full Flap Pocket Wallet Foolscap Green (Pack of 50) PW2-GRN
4 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TX89209Call for Availability
-
Product Code: FS397859Call for Availability
-
Product Code: FS502578Call for Availability
-
Product Code: FS297307Call for Availability
-
Product Code: FS297595Call for Availability
-
Product Code: FS296204Call for Availability
-
Product Code: FS296905Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 230x360mm |
| Capacity | 35mm - 300 Sheets |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Archival Quality | DIN6738 50 Year Archival Quality |
| Primary ID | 113999 |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Number Of Pockets | 1 |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 315gsm |
| Style | Single Pocket Wallet |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Weight | 70g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
This Exacompta Guildhall pocket wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a full flap for additional security of contents. The wallet has a 35mm gusset and can hold up to 350 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 50 green wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
