People who bought this also bought
-
Product Code: FS912912Call for Availability
-
Product Code: SKU-954495Call for Availability
-
Product Code: AV13734Call for Availability
-
Product Code: HT02506Call for Availability
-
Product Code: SH79378Call for Availability
-
Product Code: 44825AVCall for Availability
-
Product Code: JT50899Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSCĀ® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 288x319x86mm |
| Capacity | 580 Sheets |
| Clear Pocket | Front Cover and Spine |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 60mm Spine |
| Weight | 580g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
This stylish Esselte presentation ring binder contains a 4 D-ring mechanism with a 60mm capacity which can hold up to 580 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 1 white presentation ring binder.
