- Designer mesh or fabrimesh finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Auto adjusting lumbar support
- Seat slide included
- Split backrest design
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Adjustable headrest
- Chrome robust frame and 5 star base
<
>
Ergo Click Plus Chair Black FabriMesh With Headrest PO000062
Call for Availability
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Back Type | High |
| Back Width | 490mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 720-820mm |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 645x640x1150mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 20kg |
| With Headrest | Yes |
| With Arms | Yes |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Multi |
| Style | Operator/Task |
| Seat Depth | 440-470mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 565-535mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
