- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional High Rise Draughtsman kit
<
>
Eclipse Plus I Blue Chair Without Arms OP000159
Call for Availability
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
-
Product Code: TX510365 Stock Available
-
Post-it Index Flags Repositionable Sign Here 25x43mm Red Text On Yellow (Pack 50) 680-9 - 7000144931Product Code: 32729TT1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Blue |
| Back Colour | Blue |
| Back Height | 550-570mm |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x1010mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | No Arms |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 460-580mm |
| Seat Colour | Blue |
| Seat Depth | 450mm |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
