- Made to fit 70mm wide lever arch files.
- Easy printing using DURAPRINT free online software
- Features a Clear Window Pocket to protect label from wear & tear
- Insert included with pre-cut finger hole
- REMOVABLE INSERTS - Provided with removable blank insert sheets that are PC-printable using Durable’s free online DURAPRINT software
- STRONG ADHESION - ORDOFIX filing bars have a strong self-adhesive attachment that provides a long lasting secure hold
- ECO FRIENDLY - Environmentally friendly in accordance with ISO 14021 - 100% recyclable
- GERMAN DESIGN - Designed in Germany and built in-house in Europe. They are made to a high standard from premium quality plastics and undergo strict quality control. Ensuring a great finish and longer life cycle
<
>
Durable ORDOFIX Self-Adhesive Spine Labels for Lever Arch Files & Folders 60x390mm Yellow (Pack 10) - 809004
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: PEXZL31WCall for Availability
-
Product Code: 85016PGCall for Availability
-
Product Code: TX510365 Stock Available
-
Product Code: ST10636180 Stock Available
-
Product Code: DB8090BK22 Stock Available
-
Product Code: 58724BG2 Stock Available
-
Product Code: JTCS45Call for Availability
-
Product Code: 615578Call for Availability
-
Product Code: FS297498Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Adhesive Type | Permanent |
| Dimensions | 8.5x165x240mm |
| Country of Origin | Poland |
| Form | File Spine Labels |
| Pre-Printed | No |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Label Size | 60x390mm |
| Label Colour | Yellow |
| Warranty | 1 Month Warranty |
| Weight | 95.15g |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | File Spine Labels |
Description
Durable ORDOFIX® Self-Adhesive Spine Labels perfect for labelling ring binders, boxes and lever arch files for quick and easy organisation. The self-adhesive labels have a strong stick back for a long lasting secure hold.
Provided with removable blank insert sheets that are PC-printable using Durable’s free online DURAPRINT® software.
Dimensions: 60 x 390 mm
Perfect for 70 mm wide lever arch files
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
