- Perfect for legal, professional and financial services users
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Pack of 25
- Colour: Mauve
- Allows you to store paper without hole punching
- 315gsm manila for durability
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Two pockets of 35mm, 400 sheet capacity
- Document wallet for easy storage of loose paper
- Double design allows for twice as much storage
<
>
Exacompta Guildhall Double Pocket Legal Wallet Foolscap Mauve (Pack of 25) 37214
5 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 250x355mm |
| Capacity | 2x 35mm |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 315gsm |
| Style | Double Pocket Wallet |
| Weight | 90g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
For a simple solution to the storage of all of your documents, use Concord Double Pocket Legal Wallets. With an innovative double sided design, these wallets can hold twice the amount of paper without taking up twice the room, making them perfect for efficient storage. With a durable manila construction, this is the perfect product for ensuring that all of your data remains protected against damage. The two pockets are perfect for creating separation between different items, improving retrieval of information.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
