- High speed printing - up to 20mm/second
- Many fonts, frames and symbols
- Cable labelling function to quickly make labels for wrapping around cables
- LCD display
- Display size = 16 characters x 1 line
- Create durable labels up to 12mm in width
- Easy-type keyboard and graphic LCD
<
>
Brother PT-H110 Labelling Machine (Prints at 20mm/second) PTH110TA1
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: BA809420 Stock Available
-
Product Code: BA8092457 Stock Available
-
Product Code: BA8079298 Stock Available
-
Product Code: FS930388Call for Availability
-
Product Code: FS909272Call for Availability
-
Product Code: HX32881Call for Availability
-
Avery Multipurpose Mini Removable Label 96x63.5mm 8 Per A4 Sheet White (Pack 200 Labels) L4745REV-25Product Code: 43880AV21 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Form | Handheld Machine |
| Dimensions | 111x204x58mm |
| Country of Origin | Philippines |
| Battery | Yes |
| Print Method | Thermal Transfer |
| Print Speed | 20mm per second |
| Print From PC | No |
| On Promotion | No |
| Manufacturer | Brother |
| Keyboard | Yes |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Weight | 400g |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Printer |
Description
The PT-H110 compact handheld labeller is ideal for using in the home or office, with a wide variety of tapes in various widths and colours.
Delivers great functionality for a handheld device, offering a wide range of features for day to day labelling including cable labels, sequential numbering, reverse & vertical text modes. A memory that shows the symbol history and is able to save the 15 most favourite designs. The PT-H110 includes 15 frame styles, 3 fonts, 10 font styles and 253 symbols.
Includes a 12mm black on white TZe tape. Optional AC adapter.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
