- Original Brother inkjet cartridge
- Standard yield
- Page yield: up to 260
- Colour: Yellow
- Compatible with: DCP-145C, 163C, 165C, 167C, 193C, 195C, 197CW, 365CN, 375CW, 377CW MFC250C, 255CW, 257CW, 290C, 295CN, 297C
<
>
Brother LC980Y Inkjet Cartridge Yellow LC980Y
1 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 121 mm |
| Weight | 35 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Package weight | 69 g |
| Pallet gross height | 18.3 cm |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 265 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
