- White Pocket Envelope
- 324 x 229mm (C4)
- Sealing Type: Self Seal
- 90gsm
<
>
Blake Purely Everyday White Window Self Seal Pocket 324x229mm 90gsm Pack 250 Code Fl2892 3P
Product Code: 605183
Product Unit: Each
93 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST11634 Stock Available
-
Product Code: TX89209Call for Availability
-
Product Code: FS295179Call for Availability
-
Product Code: FS423970Call for Availability
-
Product Code: ST10982Call for Availability
-
Product Code: 66217EXCall for Availability
-
Product Code: GL52211Call for Availability
-
Product Code: CL150121Call for Availability
-
Product Code: CONTPAP124 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C4 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 324x229mm |
| Closure | Self Seal |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 90gsm |
| Material | Paper |
| Window Size | 40x105mm |
| Window Position | 24mm in from LHS, 213mm up |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
A vast array of white envelopes catering for every size. With gummed, self-seal, pocket and wallet varieties available.