- White Pocket Envelope
- 229 x 162mm (C5)
- Sealing Type: Self Seal
- 100gsm
<
>
Blake Purely Everyday White Window Self Seal Pocket 229x162mm 100gsm Pack 500 Code 16084 3P
Product Code: 604714
Product Unit: Each
70 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: XEROXPCall for Availability
-
Product Code: FSH90027Call for Availability
-
Product Code: FS296638Call for Availability
-
Product Code: SH02272Call for Availability
-
Product Code: BC10002188 Stock Available
-
Product Code: BC1000180 Stock Available
-
Product Code: 3M66729218 Stock Available
-
Post-it Index Flags Repositionable Sign Here 25x43mm Red Text On Yellow (Pack 50) 680-9 - 7000144931Product Code: 32729TT1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 229x162mm |
| Closure | Self Seal |
| Material | Paper |
| Grammage | 100gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Window Position | 60mm Up, 20mm From Left |
| Window Size | 45x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
A vast array of white envelopes catering for every size. With gummed, self-seal, pocket and wallet varieties available.