- White Wallet Envelope
- 162 x 229mm (C5)
- Sealing Type: Self Seal
- 90gsm
<
>
Blake Purely Everyday White Wdw S/S Wlt 162X229mm 90gsm Pk500 100% PEFC Certified Code 1708 3P
Product Code: 604659
Product Unit: Each
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: 17987HACall for Availability
-
Product Code: 604123Call for Availability
-
Product Code: 18106HACall for Availability
-
Product Code: SV4174086 Stock Available
-
Product Code: 70711WH309 Stock Available
-
Product Code: 604731Call for Availability
-
Product Code: RH98112518 Stock Available
-
Product Code: 58724BG2 Stock Available
-
Product Code: FS296638Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 162x229mm |
| Closure | Self Seal |
| Grammage | 90gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Material | Paper |
| Window Position | 60mm Up, 20mm From Left |
| Window Size | 45x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
A vast array of white envelopes catering for every size. With gummed, self-seal, pocket and wallet varieties available.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.