- White Pocket Envelope
- 324 x 229mm (C4)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 100gsm
<
>
Blake Purely Everyday White Wdw P&S Pkt 324X229mm 100gsm Pk250 100% PEFC Certified Code 23892 3P
Product Code: 604633
Product Unit: Each
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: GX3061441 Stock Available
-
Product Code: SKU-954495Call for Availability
-
Product Code: NL82020120 Stock Available
-
Product Code: AU32080Call for Availability
-
Product Code: BRT14654Call for Availability
-
Product Code: BZ51418Call for Availability
-
Product Code: GH315444 Stock Available
-
Product Code: FS296735Call for Availability
-
Post-it Index Flags Repositionable Sign Here 25x43mm Red Text On Yellow (Pack 50) 680-9 - 7000144931Product Code: 32729TT1 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C4 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 324x229mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Material | Paper |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 100gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Window Size | 40x105mm |
| Window Position | 213mm Up, 24mm From Left |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
An extensive range of peel and seal envelopes that is a league above standard latex self seals. Its obvious advantage being the extended shelf life that comes with peel and seal and is becoming more and more popular due to this key feature.