- Manilla Wallet Envelope
- 110 x 220mm (DL)
- Sealing Type: Self Seal
- 80gsm
<
>
Blake Purely Everyday Manilla Window Self Seal Wallet 110x220mm 80gsm Pack 1000 Code 11884 3P
Product Code: 604769
Product Unit: Each
11 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST11634 Stock Available
-
Product Code: 41815HP1 Stock Available
-
Product Code: FS297501Call for Availability
-
Product Code: BC134474 Stock Available
-
Product Code: BB53062Call for Availability
-
Avery Ultragrip Laser Address Labels QuickPEEL 63.5x38.1mm 21 Per Sheet Wht (Pack of 2100) L7160-100Product Code: AVL7160Call for Availability
-
Product Code: JDE66857Call for Availability
-
Product Code: 24644AC5 Stock Available
-
Product Code: BC1011426 Stock Available
-
Product Code: BC101112 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Manilla |
| Size | DL |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 110x220mm |
| Closure | Self Seal |
| Grammage | 80gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Material | Manilla |
| Recycled Product | 75-80% Recycled Material |
| Window Position | 19mm in from LHS, 18mm up |
| Window Size | 35x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
Catering for all sizes in wallet, pocket, gummed and self-seal envelopes. A range of paper grades available, all with excellent environmental credentials.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.