- White Wallet Envelope
- 162 x 229mm (C5)
- Sealing Type: Self Seal
- 100gsm
<
>
Blake Purely Everyday White Wdw S/S Wlt 162X229mm 100gsm Pk500 100% PEFC Certified Code 6805Pw 3P
Product Code: 604661
Product Unit: Each
8 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 162x229mm |
| Closure | Self Seal |
| Material | Cartridge Paper |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 100gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Window Size | 90x45mm |
| Window Position | 150mm in from LHS, 50mm up |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
A vast array of white envelopes catering for every size. With gummed, self-seal, pocket and wallet varieties available.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.