- White Gusset Pocket Envelope
- 229 x 162mm (C5)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 120gsm
<
>
Blake Everyday Envelopes C5 White Pocket Window Peel and Seal 25mm Gusset 120gsm 229x162mm (Pack 125) - 6001
Product Code: 48392BL
Product Unit: Each
16 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: 18743HACall for Availability
-
Product Code: 40205BL47 Stock Available
-
Product Code: 49225BS32 Stock Available
-
Product Code: HPCN047AE13 Stock Available
-
Product Code: HPCN045AE202 Stock Available
-
Product Code: HPCN048AE73 Stock Available
-
Product Code: HPCN046AE14 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Heavy Weight |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 229x162x25mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Gusset | 25mm Gusset |
| Grammage | 120gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Material | Paper |
| Recycled Product | Made From Recycled Material |
| Window Position | 20mm in from LHS, 60mm up |
| Window Size | 45x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
Packaging for all bulky postal applications. With 8 different sizes available across over 38 products, consisting of tear resistant, recycled, coloured unique board back gusset packaging. The ultimate solution for those mailing conundrums.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.