People who bought this also bought
-
Product Code: FS464033Call for Availability
-
5 Star A4 Coloured Copier Paper Multifunctional 80gsm Light Yellow Ream-Wrapped (Pack of 500) 297641Product Code: FS297641Call for Availability
-
Product Code: FS297633Call for Availability
-
Product Code: ST1049639 Stock Available
-
Product Code: AR82021Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Labels Per Sheet | 1 per Sheet |
| Adhesive Type | Permanent |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Form | A4 Sheets |
| Label Size | 199.6x289.1mm |
| Manufacturer | Avery UK |
| Material | Paper |
| Weight | 1.15kg |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Large Labels |
Description
Make a lasting impression to your customers when sending your packages. Our inkjet address labels are tried and tested and make the professional handling of large and small dispatches so easy.
These parcel labels come with our special QuickDRYâ„¢ promise and dry instantly when printed through your inkjet printer so you can place them onto your packages straight after printing. Whether you are printing in black and white or adding colour, these super white labels will look sharp and smart on your packages.
With the free template software, Avery Design & Print, you can easily create address labels with your company logo for instant brand recognition. Whether you choose a pre-designed label template or start from scratch with your own design, you can trust our software to deliver smart, stand-out results.
The label format is 199.6 x 289.1mm with 1 label per sheet and is an ideal size for applying to large envelopes and packages. Also great for many E-commerce platforms.
