- Hot or cold pouch lamination
- Laminates pouches up to 100 micron (200 micron total)
- Warm up time 5-6 minutes
- A3 front loader
- Anti-blocking function to avoid paper jams
- 1 year guarantee
- Carrier pouch not required
<
>
5 Star Office Hot A4 Laminator for up to 2x100 Micron Pouches 108508
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: ST41095Call for Availability
-
Product Code: ST41089Call for Availability
-
Product Code: HTST11820 Stock Available
-
Product Code: HT01050Call for Availability
-
Product Code: 3M87123275 Stock Available
-
Product Code: FS296905Call for Availability
-
Product Code: GL52211Call for Availability
Product Details
General Information
| Size | A4 |
| Colour | Black |
| Cold Lamination | Yes |
| Entry Width | 240mm |
| Release/Reverse/Auto Reverse | Release |
| Pouch Thickness | Up to 100 micron |
| Laminating Speed | 300mm per minute |
| Ideal For | Home or Small Office |
| Manufacturer | The OT Group |
| Temperature Setting | 2 Temperature Settings |
| Warm-Up Time | 5-6 minutes |
| Weight | 1.15kg |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Laminator |
Description
This 5 Starâ„¢ Office A4 Laminator, is an economic choice for your laminating requirements either at home or in a small office with moderate usage. You can laminate up to A4 size and using pouches up to 100 micron. This machine will be ready to go in 5-6 minutes helping provide laminated protection to your documents. In addition to heat sealing, with this laminator there is also the functionality to cold seal those documents which may be heat sensitive.
