- Hot or cold pouch lamination
- Laminates pouches up to 125 micron (250 micron total)
- A4 back loader
- Anti-blocking function to avoid paper jams
- Pouch feeder tray
- Warm up time, 1 and a half minutes
- Run time 400mm per minute
- 1 year guarantee
- Carrier pouch not required
<
>
5 Star Hot and Cold A4 Laminator Up to 2x125micron Pouches 108506
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: XEROXPCall for Availability
-
Product Code: FS296034Call for Availability
-
Product Code: FS296794Call for Availability
-
Product Code: HT15127Call for Availability
-
Product Code: BC10002188 Stock Available
-
Product Code: BC1000180 Stock Available
-
Product Code: 3M66729218 Stock Available
-
Product Code: 796015Call for Availability
Product Details
General Information
| Size | A4 |
| Colour | White/Grey |
| Cold Lamination | Yes |
| Entry Width | 240mm |
| Release/Reverse/Auto Reverse | Release |
| Pouch Thickness | Up to 125 micron |
| Laminating Speed | 400mm per minute |
| Ideal For | Office |
| Manufacturer | The OT Group |
| Temperature Setting | 2 Temperature Settings |
| Warm-Up Time | 90 seconds |
| Weight | 1.6kg |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Laminator |
Description
The 5 Starâ„¢ Office Professional Hot & Cold A4 Laminator, provides you with an economic option for your regular office laminating requirements. This machine will laminate up to A4 size and in pouches up to 125 micron. The machine warms up in just 1 and a half minutes, meaning only the shortest of waits to start your laminating. In addition to heat sealing, there is also the functionality to cold seal those documents which may be heat sensitive.
