- Oversized for machine insertion
- PEFC certified
- Gummed
- Wallet Opening
- Trapeze style flaps to aid insertion
- Window Size: 100x40mm
- Window Position: 25mm in, 64mm up
- Biodegradable window film
<
>
5 Star C5 Window Mailing Machine Envelope Gummed 162x238mm White (Pack of 500) 652621
Call for Availability
People who bought this also bought
-
Product Code: TX89209Call for Availability
-
Product Code: FS330151Call for Availability
-
Product Code: FS500836Call for Availability
-
Product Code: FS296271Call for Availability
-
Product Code: FS295195Call for Availability
-
Product Code: FS397921Call for Availability
-
5 Star A4 Coloured Copier Paper Multifunctional 80gsm Light Yellow Ream-Wrapped (Pack of 500) 297641Product Code: FS297641Call for Availability
-
Product Code: FS296204Call for Availability
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Closure | Gummed |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 162x238mm |
| Material | Paper |
| Grammage | 80gsm |
| Manufacturer | Spicers |
| Window Position | 25mm in, 64mm up |
| Window Size | 100x40mm |
| With Window | Yes |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Description
With our comprehensive range of office stationery, 5 Star™ has always been your watch word for ‘office essentials’. All of our traditional stationery and business machines fall under the 5 Star™ Office brand. Making it easy to find those everyday products every time! This PEFC™ certified envelope is Oversized for machine insertion. The window film is Biodegradable and its Trapeze style flaps aids insertion. These envelopes have a handy gummed closure for quick and easy fastening. They are wallet opening - meaning that they seal on their longer side.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
